Łączenie pokarmów

Jak pisałam wcześniej jedną z głównych przyczyn powstawania zaparć jest nieumiejętność łączenia pokarmów, czyli złe nawyki żywieniowe. Wielu ludzi cierpi na problemy trawienne. Kwaśne odbijanie się, zgaga, uczucie pełnego żołądka i jelit, wzdęcia, zaparcia i zmęczenie po spożyciu posiłku to bardzo rozpowszechnione dolegliwości każdego człowieka. Występują one tak często, że na ogół nikt nie docieka przyczyn powstawania. Kiedy pojawiają się któreś z dolegliwości natychmiast sięgamy po tabl etkę lub inne specyfiki łagodzące, a to nie jest rozwiązaniem naszych problemów. Mamy pięć podstawowych składników pokarmowych: białko, tłuszcze, cukry, skrobia i kwasy. Nasz sprawny układ pokarmowy i co za tym idzie zdrowie całego organizmu zależy od łączenia tych składników ze sobą.
Na przykładzie tradycyjnego śniadania każdego człowiek, czyli kanapki posmarowanej masłem z wędliną, popijaną herbatą lub kawą przeanalizujemy jej przydatność kaloryczną dla naszego organizmu.
Chleb należy do węglowodanów, które częściowo trawione są w jamie ustnej i dwunastnicy. Wędlina to białko, którego trawieniem zajmuje się żołądek i dwunastnica, przy czym do strawienia węglowodanów i białka nasz żołądek musi uruchomić inny zestaw kwasów i soków trawiennych. Natomiast nasze masło (tłuszcz) całkowicie hamuje w żołądku ich działanie. Popijając to wszystko herbatą rozcieńczamy soki trawienne, zmywamy nie strawiony jeszcze pokarm z dwunastnicy do jelita grubego gdzie w temperaturze 40 stopni następuje gnicie i fermentacja. Powstają zapalenia, zaparcia, wrzody, zgagi, a zbiegiem czasu choroby całego układu trawiennego i organizmu.
Nie jestem przeciwniczką kanapek, ale chcę państwu uświadomić, że złe nawyki ciągnące się od pokoleń, „ulepszona” żywność w konserwanty i chemię zna jdującą się w każdym produkcie, prowadzi do tego, że mamy coraz więcej chore społeczeństwo. Dzieci rodzą się z alergią i nikogo to już nie dziwi!
Zapytacie państwo, co w takim razie jeść na śniadanie? Otóż wiemy, że w zimnym pokoju nie będzie ciepło, miło i wesoło dopóki nie rozpalimy w piecu. Tak też i funkcjonuje nasz organizm. Musimy rano w nim napalić, żeby przez kilka godzin naszej aktywnej pracy był w 100% wydajny. Czy nie zdarza się państwu w godzinach południowych, że tracicie energię, występuje brak koncentracji otóż spowodowane jest to tym, że rano zabrakło ciepła – energii, która jest naszym motorem. Nasz pierwszy posiłek powinna stanowić gorąca zupa ( oczywiście bez mięsa na warzywach). Słyszę już głosy protestów i niedowierzania, ale jeszcze państwo nie spróbowali się tak odżywiać, mało kto z nas chce tak naprawdę coś dla siebie zrobić. Najprościej jest połknąć tabletkę i czekać na cud uzdrowienia.
Wracając do tematu łączenia przedstawiam poniżej tabelkę, która pomoże Państwu w podejmowaniu właściwych decyzji przy łączeniach. Jedno musimy pamiętać, że wszystkie owoce należy jeść osobno, na pusty żołądek najlepiej 30 – 40 minut przed posiłkiem. Owoce są produktem krótkotrwałym, więc czas ich trawienia jest bardzo krótki. Nie do strawienia są dla naszego układu trawiennego tak lub iane przez wszystkich jogurty, kefiry czy desery z owocami.
Nie ma w tabelce podanych tłuszczy, ponieważ jak pisałam wcześniej hamują one trawienie każdego pokarmu. Faktem jest, że są one niezbędne w naszym jadłospisie, należy ich jednak używać w bardzo małej ilości i dodawać już do ugotowanej potrawy. Poddawanie tłuszczy obróbce termicznej powoduje wydzielanie z nich substancji toksycznych i rakotwórczych.

  • Można łączyć
    BIAŁKA Z WARZYWA WARZYWA Z WĘGLOWODANAMI
    Nie można łączyć !!!
    BIAŁKA Z WĘGLOWODANAMI