Zaparcia

Choroby układu trawiennego i związane z tym dolegliwości to przekleństwo dla współczesnego człowieka. Około 80-90% mieszkańców krajów cywilizowanych cierpi na jakąś chorobę z tym związaną. Pierwsze miejsce na długiej liście zajmują zaparcia.
Nie zawsze zaparcia traktowane są przez nas poważnie, a przecież należą do głównych przyczyn powstawania raka jelita grubego.
Czy można zapobiegać zaparciom? Czy należy z nimi walczyć? Czy można się ich pozbyć?
To podstawowe pytania, które zadają pacjenci. Oczywiście, że tak, ale trzeba poznać wroga, z którym chcemy walczyć.
Znane są dwie formy zaparć: atoniczna i spastyczna. Czym się charakteryzują?
Zaparcia atoniczne związane są z osłabieniem błony mięśniowej ścianki jelita spowodowane siedzącym trybem życia, obniżeniem aktywności, niedokrwistości, przebytych ciężkich chorobach zakaźnych, ignorowania parcia na stolec. Przy zaparciach atonicznych perystaltyka jelita grubego zanika, występuje brak apetytu, ogólna słabość, bladość, obniżona aktywność, spadki energii podczas dnia, wzdęcia.
Zaparcia spastyczne to podwyższona pobudliwość jelita grubego, które przez cały czas jest skurczone, co przeszkadza przesuwaniu się masy kałowej. Ten typ zaparć może być również pochodzenia psychicznego. Przy depresjach, histerii, neurastenii parcie na stolec nie występuje.
Zaparcia spastyczne pojawiają się również wskutek podrażnienia błony śluzowej jelita grubego, przez duże masy kałowe, kamienie żółciowe, robaki. Chory cierpi na bóle brzucha, który jest napięty, wzdęty, występuje fałszywe parcie na stolec. Charakterystyczne jest silne pragnienie oraz czerwony kolor na twarzy.
Kiedy mamy do czynienia z zaparciami? Otóż gdy nie mamy przez 24-36 godzin wypróżnienia, masa kałowa zalega w jelicie w temperaturze 40 stopni powodując wtórne wchłanianie toksyn. Normą jest 2-3 krotne wypróżnianie jelita w ciągu doby, a jeszcze lepiej jest po każdym posiłku.
Aby proces przyswajania pokarmu przebiegał prawidłowo, by nie rozwijały się różne choroby i przede wszystkim zaparcia, musimy utrzymywać swój system trawienny w idealnej czystości, co stanowi podstawę zdrowia. W zdrowym i czystym organizmie przetrawiony pokarm przemienia się w energię, która umożliwia ciągłą regenerację naszego ciała. Jeśli nasz układ pokarmowy jest zapchany nie strawionym, gnijącym pokarmem, normalny przebieg tych procesów nie jest możliwy. Jest to główna przyczyna powstawania chorób. Jeśli chcemy wypowiedzieć „wojnę” zaparciom musimy zacząć od oczyszczenia układu pokarmowego (formy oczyszczania opisaliśmy w poprzednim numerze.)
Pozdrawiam Dorota Haas-Kimel