Stawów

Nadzieja dla osób cierpiących na przewlekły ból stawów

Zwyrodnienie chrząstki – elastycznej tkanki łącznej w stawach – to poważna przyczyna przewlekłego bólu, utraty mobilności i obniżenia jakości życia milionów Europejczyków. Na chwilę obecną brak terapii klinicznej, która pozwalałaby doprowadzić do pełnego zagojenia uszkodzeń chrząstki, a dostępne na dzisiaj implanty niedostatecznie odtwarzają jej funkcję.
Medycyna zamierza tego dokonać poprzez regenerację chrząstki za pomocą biofunkcjonalnych implantów na bazie hydrożelu, które wiernie naśladują strukturę i funkcję tkanki człowieka.
Co niektórzy są przekonani, że walidacja pierwszych kompozytów z włókien hydrożelowych oferuje nie tylko naprawę stawu, ale może także zostać potencjalnie wykorzystane do rekonstrukcji piersi po mastektomii z powodu wystąpienia nowotworu i w inżynierii tkanki mięśniowej serca.
Badania naukowe na ten temat są już bardzo zaawansowane, ale to jeszcze potrwa.

JAK ZACHOWAĆ ZDROWE STAWY NA DZISIAJ

W ciągu naszego życia ludzki układ ruchowy poddany jest ciągłemu, naturalnemu zużyciu wskutek eksploatacji. Nasze stawy, jednocześnie z kręgosłupem i kośćmi, są częściami ciała wystawianymi na największe obciążenia. Tylko zdrowo funkcjonujące stawy zapewniają ruch bez bólu i przykrego tarcia. Naturalny proces starzenia się ludzkiego ciała, w połączeniu z dużymi obciążeniami mechanicznymi, może odbić się na zdrowiu stawów. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy zachowywali naturalną zdolność ruchową w możliwie jak najlepszy sposób-ciągłym przyjmowaniem specjalnych, naturalnych składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania stawów w dobrej kondycji.

Ludzki układ ruchowy jest skomplikowany i posiada ogromną ilość kości, chrząstek, wiązadeł, ścięgien i mięśni, których wzajemne oddziaływanie daje naszemu ciału ogromną wolność ruchu. W tym skomplikowanym systemie stawy odpowiedzialne są za łączenie kości w sposób wyrafinowany i pozwalający na swobodny ruch. Jako łączniki kości, stawy, nie tylko pozwalają nam się zginać, skręcać i wyginać we wszystkich kierunkach, ale także pełnią ważną funkcję amortyzatorów pochłaniających wstrząsy. Ludzkie ciało zawiera ponad 100 stawów. Najpospolitszym typem stawu jest tzw. staw maziówkowy, który składa się z torebki stawowej, jamy stawowej i delikatnej chrząstki pokrywającej powierzchnie stawowe, zapewniającej gładki ruch kości bez tarć. Kości każdego stawu są również oddzielone od siebie tzw. powierzchnią wewnątrz-stawową w której, znajduje się płyn lubrykacyjny. Płyn ten, zwany też płynem maziówkowym, dostarcza chrząstkom ważnych składników odżywczych i zapobiega tarciu rozmaitych warstw chrząstki.
Zapalenia stawów (artretyzm) występujące wokół stawów (mięśni, ścięgien, wiązadeł) i zmiany dotyczące zużywania się tkanki chrzęstnej (osteoartretyzm), są najczęstszym, cywilizacyjnym problemem związanym ze starzeniem. Zużywanie się chrząstki stawowej jest naturalnym procesem i najprostszym jego wytłumaczeniem jest nieustające obciążenie i praca naszych stawów, na przestrzeni całego życia. Dlatego też ludzie po 50 roku życia są najczęściej dotykani przez osteoartretyzm. Dodatkowo czynniki takie jak: otyłość, predyspozycje genetyczne, niewłaściwa postawa i poruszanie się, wraz z ciągłym przeciążaniem stawów, związanym z uprawianiem sportu lub zawodu wymagającego siły fizycznej, mogą mieć również decydujące znaczenie przy pojawieniu się osteroartretyzmu. Stawy kolanowe i biodrowe są szczególnie podatne na artretyzm stawowej tkanki chrzęstnej. Zdolność absorbowania wstrząsów zmniejsza się, i tak jak w silniku, w którym brakuje oleju, w stawach zaczyna brakować dostatecznej ilości płynu lubrykacyjnego.

Senior man suffering for terrible pain of lower back

Kości zaczynają o siebie trzeć na końcach, co powoduje miejscowy ból i stany zapalne, które mogą się różnić w zależności od zaawansowania i odporność na ból. Bez względu na to, możliwość ruchu bez odpowiedniego smarowania staje się poważnie ograniczona, a w niektórych przypadkach zupełnie niemożliwa.
Osteoartretyzm stale ogranicza prawidłowe funkcjonowanie i może zacząć się w młodym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby już pierwsze symptomy, takie jak: ból w trakcie ruchu, puchnięcie i napięcie mięśni, traktować bardzo poważnie i wspomagać chrząstki wczesnym i regularnym przyjmowaniem suplementów.
Faktyczny stan zmian w stawach może określić wyłącznie lekarz-specjalista poprzez prześwietlenie Roentgena lub rezonans magnetyczny. Wczesna diagnoza jest ważna dla utrzymania stawów w ich optymalnej kondycji. Można określić czy występują u nas objawy artretyzmu oraz, czy należymy do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania.
Najpierw odpowiedz na pytania poniżej (część 1) i podlicz punkty. Następnie odpowiedź na kolejne pytania (część 2). Jeśli punkty z pierwszej części przekraczają 14 i jeśli na większość pytań odpowiedziałeś „tak” powinieneś niezwłocznie udać się na badania ortopedyczne lub do lekarza-specjalisty.
Uwaga:
W trosce o zapobieżenie rozwoju artretyzmu, niesłychanie istotne jest utrzymywanie wyważonego, zdrowego trybu życia. Należy regularnie ćwiczyć i spożywać pokarmy bogate w witaminy.
Część 1
Jestem:
normalnej wagi . . . . . 1
mam niewielką nadwagę . . 2
mam nadwagę . . . . . . . 3
mam znaczną nadwagę . . . 4

Jestem:
mężczyzną . . . 2
kobietą . . . . 3
Jestem:
pomiędzy 30 i 40 rokiem życia. . . . . . . . . . 1
pomiędzy 41 i 50 rokiem życia. . . . . . . . . . 2
pomiędzy 51 i 60 rokiem życia. . . . . . . . . . 3
powyżej 60 roku życia. . . . . . . . . . . . . . 4

Wykonuję:
sporty obciążające stawy . . . . . . . . . . . . 3
ciężką pracę fizyczną . . . . . . . . . . . . . .3
Znane mi są przypadki artretyzmu w rodzinie. . . 3
Część 2
Poniżej 10 pkt: małe ryzyko | 10 – 14 pkt: podwyższone
ryzyko | Powyżej 14 pkt: bardzo duże ryzyko

Czy cierpisz na regularne zapalenia stawów?
TAK NIE

Czy czujesz bolesny ucisk na stawy i czy często pojawia się
tam opuchlizna?
TAK NIE

Czy kiedykolwiek miałeś operację stawów?
TAK NIE

Czy cierpisz na sztywnienie stawów i czy ruch, zwłaszcza
rano sprawia Ci trudność?
TAK NIE

Czy wchodzenie po schodach, długie spacery, etc.
sprawiają Ci ból?
TAK NIE

Czy odczuwasz ból stawów, nawet odpoczywając?
TAK NIE