Stawów

Nadzieja dla osób cierpiących na przewlekły ból stawów

Zwyrodnienie chrząstki – elastycznej tkanki łącznej w stawach – to poważna przyczyna przewlekłego bólu, utraty mobilności i obniżenia jakości życia milionów Europejczyków. Na chwilę obecną brak terapii klinicznej, która pozwalałaby doprowadzić do pełnego zagojenia uszkodzeń chrząstki, a dostępne na dzisiaj implanty niedostatecznie odtwarzają jej funkcję.
Medycyna zamierza tego dokonać poprzez regenerację chrząstki za pomocą biofunkcjonalnych implantów na bazie hydrożelu, które wiernie naśladują strukturę i funkcję tkanki człowieka.
Co niektórzy są przekonani, że walidacja pierwszych kompozytów z włókien hydrożelowych oferuje nie tylko naprawę stawu, ale może także zostać potencjalnie wykorzystane do rekonstrukcji piersi po mastektomii z powodu wystąpienia nowotworu i w inżynierii tkanki mięśniowej serca.
Badania naukowe na ten temat są już bardzo zaawansowane, ale to jeszcze potrwa.

JAK ZACHOWAĆ ZDROWE STAWY NA DZISIAJ

W ciągu naszego życia ludzki układ ruchowy poddany jest ciągłemu, naturalnemu zużyciu wskutek eksploatacji. Nasze stawy, jednocześnie z kręgosłupem i kośćmi, są częściami ciała wystawianymi na największe obciążenia. Tylko zdrowo funkcjonujące stawy zapewniają ruch bez bólu i przykrego tarcia. Naturalny proces starzenia się ludzkiego ciała, w połączeniu z dużymi obciążeniami mechanicznymi, może odbić się na zdrowiu stawów. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy zachowywali naturalną zdolność ruchową w możliwie jak najlepszy sposób-ciągłym przyjmowaniem specjalnych, naturalnych składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania stawów w dobrej kondycji.

Ludzki układ ruchowy jest skomplikowany i posiada ogromną ilość kości, chrząstek, wiązadeł, ścięgien i mięśni, których wzajemne oddziaływanie daje naszemu ciału ogromną wolność ruchu. W tym skomplikowanym systemie stawy odpowiedzialne są za łączenie kości w sposób wyrafinowany i pozwalający na swobodny ruch. Jako łączniki kości, stawy, nie tylko pozwalają nam się zginać, skręcać i wyginać we wszystkich kierunkach, ale także pełnią ważną funkcję amortyzatorów pochłaniających wstrząsy. Ludzkie ciało zawiera ponad 100 stawów. Najpospolitszym typem stawu jest tzw. staw maziówkowy, który składa się z torebki stawowej, jamy stawowej i delikatnej chrząstki pokrywającej powierzchnie stawowe, zapewniającej gładki ruch kości bez tarć. Kości każdego stawu są również oddzielone od siebie tzw. powierzchnią wewnątrz-stawową w której, znajduje się płyn lubrykacyjny. Płyn ten, zwany też płynem maziówkowym, dostarcza chrząstkom ważnych składników odżywczych i zapobiega tarciu rozmaitych warstw chrząstki.
Zapalenia stawów (artretyzm) występujące wokół stawów (mięśni, ścięgien, wiązadeł) i zmiany dotyczące zużywania się tkanki chrzęstnej (osteoartretyzm), są najczęstszym, cywilizacyjnym problemem związanym ze starzeniem. Zużywanie się chrząstki stawowej jest naturalnym procesem i najprostszym jego wytłumaczeniem jest nieustające obciążenie i praca naszych stawów, na przestrzeni całego życia. Dlatego też ludzie po 50 roku życia są najczęściej dotykani przez osteoartretyzm. Dodatkowo czynniki takie jak: otyłość, predyspozycje genetyczne, niewłaściwa postawa i poruszanie się, wraz z ciągłym przeciążaniem stawów, związanym z uprawianiem sportu lub zawodu wymagającego siły fizycznej, mogą mieć również decydujące znaczenie przy pojawieniu się osteroartretyzmu. Stawy kolanowe i biodrowe są szczególnie podatne na artretyzm stawowej tkanki chrzęstnej. Zdolność absorbowania wstrząsów zmniejsza się, i tak jak w silniku, w którym brakuje oleju, w stawach zaczyna brakować dostatecznej ilości płynu lubrykacyjnego.

Senior man suffering for terrible pain of lower back

Kości zaczynają o siebie trzeć na końcach, co powoduje miejscowy ból i stany zapalne, które mogą się różnić w zależności od zaawansowania i odporność na ból. Bez względu na to, możliwość ruchu bez odpowiedniego smarowania staje się poważnie ograniczona, a w niektórych przypadkach zupełnie niemożliwa.
Osteoartretyzm stale ogranicza prawidłowe funkcjonowanie i może zacząć się w młodym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby już pierwsze symptomy, takie jak: ból w trakcie ruchu, puchnięcie i napięcie mięśni, traktować bardzo poważnie i wspomagać chrząstki wczesnym i regularnym przyjmowaniem suplementów.
Faktyczny stan zmian w stawach może określić wyłącznie lekarz-specjalista poprzez prześwietlenie Roentgena lub rezonans magnetyczny. Wczesna diagnoza jest ważna dla utrzymania stawów w ich optymalnej kondycji. Można określić czy występują u nas objawy artretyzmu oraz, czy należymy do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania.
Najpierw odpowiedz na pytania poniżej (część 1) i podlicz punkty. Następnie odpowiedź na kolejne pytania (część 2). Jeśli punkty z pierwszej części przekraczają 14 i jeśli na większość pytań odpowiedziałeś „tak” powinieneś niezwłocznie udać się na badania ortopedyczne lub do lekarza-specjalisty.
Uwaga:
W trosce o zapobieżenie rozwoju artretyzmu, niesłychanie istotne jest utrzymywanie wyważonego, zdrowego trybu życia. Należy regularnie ćwiczyć i spożywać pokarmy bogate w witaminy.
Część 1
Jestem:
normalnej wagi . . . . . 1
mam niewielką nadwagę . . 2
mam nadwagę . . . . . . . 3
mam znaczną nadwagę . . . 4

Jestem:
mężczyzną . . . 2
kobietą . . . . 3
Jestem:
pomiędzy 30 i 40 rokiem życia. . . . . . . . . . 1
pomiędzy 41 i 50 rokiem życia. . . . . . . . . . 2
pomiędzy 51 i 60 rokiem życia. . . . . . . . . . 3
powyżej 60 roku życia. . . . . . . . . . . . . . 4

Wykonuję:
sporty obciążające stawy . . . . . . . . . . . . 3
ciężką pracę fizyczną . . . . . . . . . . . . . .3
Znane mi są przypadki artretyzmu w rodzinie. . . 3
Część 2
Poniżej 10 pkt: małe ryzyko | 10 – 14 pkt: podwyższone
ryzyko | Powyżej 14 pkt: bardzo duże ryzyko

Czy cierpisz na regularne zapalenia stawów?
TAK NIE

Czy czujesz bolesny ucisk na stawy i czy często pojawia się
tam opuchlizna?
TAK NIE

Czy kiedykolwiek miałeś operację stawów?
TAK NIE

Czy cierpisz na sztywnienie stawów i czy ruch, zwłaszcza
rano sprawia Ci trudność?
TAK NIE

Czy wchodzenie po schodach, długie spacery, etc.
sprawiają Ci ból?
TAK NIE

Czy odczuwasz ból stawów, nawet odpoczywając?
TAK NIE

GelenkFit wspomaga naturalne funkcje stawów, dzięki starannie wyselekcjonowanej i unikalnej kombinacji składników potrzebnych stawom oraz niezbędnych substancji wspomagających chrząstkę stawową, oraz kości i zapobiegającej stopniowemu niszczeniu struktury chrząstki. Mikroskładniki, witaminy i minerały zawarte w suplemencie GelenkFit, które są, naturalnie magazynowane w większych ilościach w kościach i chrząstkach zazwyczaj pobierane są podczas jedzenia. Jednakże w przeciągu dłuższego okresu, organizm sam nie zawsze jest w stanie zapewnić sobie wystarczające ilości składników utrzymujących stawy w optymalnej formie. GelenkFit wspomaga naturalne mechanizmy organizmu, które przeciwdziałają zużywaniu się chrząstek stawowych, a co za tym idzie zachowaniu zdrowego układu ruchowego, zwłaszcza w podeszłym wieku.
Wyjątkowość GelenkaFil kryje się w specjalnej kombinacji składników, wyjątkowo efektywnie działających na wzmocnienie chrząstek i kości. Najważniejsza dla zdrowego funkcjonowania stawów, jest glukozamina.
GLUKOZAMINA

Gelenk Fit

Glukozamina jest aminocukrem produkowanym przez organizm i jest podstawowym składnikiem budulcowym chrząstek stawowych i płynu maziówkowego. Część glukozaminy dostarczamy poprzez jedzenie, ale pokarm, który spożywamy, zawiera niewielkie ilości tej substancji. Z tego powodu powinna być regularnie i w odpowiedniej formie uzupełniana, dla optymalnego wspomagania regeneracji chrząstek.
Czytaj więcej o tym preparacie na naszej stronie w dziale Suplementy FitLine GelenkFit.